Przyczyny niewyjaśnionego wzrostu wagi

Czy nagle przytyłeś bez wyraźnego powodu? Czy szukasz przyczyny (przyczyn) dodatkowych kilogramów?

Niewyjaśniony przyrost wagi może być trudny i niebezpieczny. Zwłaszcza, gdy nie wiesz, gdzie szukać problemu. Dobrze jest dowiedzieć się, co powoduje przyrost masy ciała bez wyraźnego powodu. Wiele różnych czynników może przyczynić się do niewyjaśnionego przyrostu masy ciała i zmęczenia. Dlatego nie zawsze łatwo jest ustalić przyczynę przyrostu wagi.

 

Przyczyna #1: Premenopauza

Premenopauza to okres, z którym borykają się wszystkie kobiety. Zwykle zaczyna się po 40, choć niektóre kobiety doświadczają jej wcześniej lub później. Kiedy słyszymy o premenopauzie, zazwyczaj myślimy o uderzeniach gorąca i wahaniach nastroju. Na tym jednak nie koniec. Menopauza powoduje spadek poziomu estrogenu i progesteronu, co prowadzi do wielu problemów, w tym nagłego przyrostu masy ciała. Jeśli doświadczasz niewyjaśnionego przyrostu wagi, może to być spowodowane zbliżającą się menopauzą.

Badania pokazują, że kobiety przybierają średnio 2,5 kg w okresie menopauzy. Kobiety, które już mają nadwagę, są bardziej narażone na przybranie na wadze w tym okresie życia.

 

Co dokładnie powoduje przyrost masy ciała w okresie premenopauzy?

Najczęstsze zaburzenia przedmenopauzalne wynikają ze zmian hormonalnych. Okres okołomenopauzalny powoduje różne zmiany fizyczne u kobiety. Wiele kobiet doświadcza zmian w swoim wyglądzie fizycznym. Przybierają na wadze, nie jedząc więcej. Ponadto, tkanka tłuszczowa gromadzi się bardziej w okolicach talii i brzucha. Niski poziom estrogenów sprzyja gromadzeniu się trzewnej tkanki tłuszczowej. Tłuszcz ten jest związany z opornością na insulinę, cukrzycą typu 2 i innymi problemami zdrowotnym.

Niewyjaśniony przyrost masy ciała może być również spowodowany starzeniem się, niezależnie od zmian hormonalnych. Wiek, w którym występuje menopauza, jest wskaźnikiem ryzyka przyrostu masy ciała. Ważne jest, aby wiedzieć, że przyrost masy ciała z powodu menopauzy nie dzieje się z dnia na dzień.

 

Przyczyna #2: Jesteś w ciąży

Jesteś kobietą i przytyłaś bez wyraźnego powodu? Nie wpadaj w panikę, ale ten niewyjaśniony przyrost wagi może oznaczać, że jesteś w ciąży! Aby dowiedzieć się, czy jesteś w ciąży, zaleca się wykonanie testu ciążowego.

Ciąża wywołuje wiele zmian fizycznych i hormonalnych. Jeśli jesteś w ciąży, ten przyrost wagi jest korzystny. Ciało kobiety potrzebuje wystarczających rezerw tłuszczu, aby zapewnić wzrost nienarodzonego dziecka. Ponadto, organizm magazynuje tłuszcz, aby przygotować się do karmienia piersią. Średnio kobieta przybiera na wadze od 1 do 2 kg w ciągu pierwszych trzech miesięcy ciąży i 0,5 kg tygodniowo w pozostałym okresie ciąży. W czasie ciąży najlepiej jest przybierać na wadze stopniowo.

 

Przyczyna #3: Brak snu

Niewyjaśniony wzrost wagi? A może by tak przyjrzeć się swoim nawykom związanym ze snem? Fascynująca książka, serial, spotkanie z przyjaciółmi…Jedynym problemem jest to, że konsekwencje ponosisz następnego dnia. Brak snu może prowadzić do zmian hormonalnych i wzrostu apetytu, nawet jeśli nie musisz jeść. Nagły przyrost wagi i zmęczenie są ze sobą ściśle powiązane.

Kiedy jesteś pozbawiony snu, zdolność komórek tłuszczowych do reagowania na insulinę spada o 30%. Zbyt duża produkcja insuliny sprzyja odkładaniu się tłuszczu i pojawianiu się miłosnych uchwytów. Zaburzenia te mogą prowadzić do przybierania na wadze, cukrzycy typu 2 i innych problemów zdrowotnych.

 

Przyczyna #4: Niedoczynność tarczycy

Niewyjaśniony przyrost masy ciała jest kolejnym bardzo częstym objawem niedoczynności tarczycy, choroba charakteryzującą się spadkiem produkcji hormonów tarczycy.

Osoby z niedoczynnością tarczycy są mniej aktywne z powodu zmęczenia, a ich metabolizm spada. Kobiety powinny być szczególnie czujne w przypadku niewyjaśnionego przyrostu masy ciała. Są one osiem razy bardziej narażone na rozwój zaburzeń tarczycy niż mężczyźni. Zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dieta uboga w jod, a uboga w selen również zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z tarczycą. Tarczyca potrzebuje tyle samo selenu co jodu, aby wyprodukować wystarczającą ilość hormonu tarczycy. Ponadto, stres wpływa na produkcję hormonów i pogarsza stan zapalny. Przewlekły stres może podnosić poziom kortyzolu i adrenaliny, co zaburza funkcjonowanie neuroprzekaźników i pogarsza objawy zaburzeń tarczycy.

Jeśli przybierasz na wadze pomimo stosowania zrównoważonej diety i regularnych ćwiczeń, skontaktuj się z lekarzem, aby ustalić przyczynę niewyjaśnionego przyrostu masy ciała.

 

Przyczyna #5: Zjadanie emocji

Czy znasz pojęcie zjadania emocji? Jest to częsta przyczyna niewyjaśnionego przyrostu masy ciała. Wielu osób zjada swoje emocje. Jednak konsekwencje takiego zachowania są zwykle traktowane jako "niewyjaśniony przyrost masy ciała". Jedzenie emocjonalne to spożywanie większej ilości pokarmów w odpowiedzi na pewne emocje. W większości przypadków są to negatywne emocje, takie jak samotność czy smutek. Próbujemy pozbyć się tych emocji poprzez objadanie się, często niewłaściwymi pokarmami. Skutkuje to przyrostem masy ciała.

Jedzenie emocjonalne nie jest wielkim problemem, jeśli jest wyjątkiem, ale dla niektórych osób jest to nawyk. Ludzie ci są czasami nazywani "emocjonalnymi zjadaczami".

 

Przyczyna #6: Zwiększyłeś spożycie węglowodanów

Złe wybory żywieniowe mogą powodować przyrost wagi bez wyraźnego powodu. I dzieje się to szybciej, niż mogłoby się wydawać.Wiele produktów spożywczych zawiera duże ilości węglowodanów rafinowanych, cukrów dodanych i tłuszczów trans. Może i smakują dobrze, ale zagrażają Twojemu zdrowiu. Przyjrzyj się wartościom odżywczym ciasteczek, cukierków i chipsów ziemniaczanych. Składają się one głównie z węglowodanów. Każdy gram węglowodanów dostarcza 4 kalorie. To może nie wydawać się dużo, dopóki nie spojrzysz na całkowitą ilość węglowodanów w produktach. Kawałek ciasta o wadze 70 g ma 311 kalorii i 33 g węglowodanów. Osoby, które jedzą śmieciowe jedzenie szybko zużywają zbyt wiele kalorii. Rafinowane węglowodany wpływają również na poziom cukru we krwi. Im wyższy poziom cukru we krwi, tym więcej produkuje się insuliny i tym większe jest ryzyko odkładania się tłuszczu.

Ponadto, wysokie spożycie węglowodanów sprzyja retencji wody. Gdy tylko węglowodany zostaną przekształcone w glukozę, jest ona transportowana do komórek, które wykorzystują ją do produkcji energii. Jeśli poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki, glukoza jest magazynowana w wątrobie w postaci glikogenu. Organizm może przechowywać tylko ograniczoną ilość glikogenu. W zależności od osoby i intensywności aktywności, wyczerpanie zapasów glikogenu może trwać od dwudziestu minut do półtorej godziny.

 

Niewyjaśniony przyrost wagi nie następuje z dnia na dzień, jeśli zauważyłeś, że waga rośnie a ty jesz bez zmian, jesteś aktywny, śpisz wystarczająco należy ten fakt skonsultować z lekarzem.

Badania ankietowe od 4 zł.